Síla slunce

    Bez slunce by nemohl  existovat  život na Zemi. Je obrovským zdrojem energie pro přírodní pochody uvnitř nás i okolo nás. Sluneční paprsky na Zemi zaručují den, působí proti depresívní náladě, dávají nám teplo, zlepšují řadu kožních onemocnění a jsou nutné k získání potřebné dávky vitamínu D. Dříve byla opálená pokožka příznačná pro nízkou společenskou vrstvu, která musela pracovat venku. Šlechta se až úzkostlivě chránila před sluníčkem klobouky a slunečníky. Móda opalování začala v minulém století a trvá dodnes.  Do bronzova opálená pokožka je pro mnoho lidí symbolem zdraví a krásy. Ovšem i zde platí pravidlo:všeho s mírou!

    Nejintenzivnější sluneční záření je mezi 11. a 15. hodinou. Mraky nás před sluníčkem neochrání. Nesmíme zapomínat, že se sluneční paprsky odráží od vodní hladiny, písku, trávy. Odražené záření je následující: písek 20 %, trávník 4 %, beton 3%, voda 50 %, sníh 85 %.
Opalování je proces, při kterém kůže absorbuje ultrafialové paprsky a reaguje tvorbou melaninu. Jak na nás UV záření působí?

  •     UVA/315-400 nm/ záření se díky své vlnové délce dostává hlouběji do kůže, dlouhodobě tak urychluje proces stárnutí pokožky, vznik vrásek a pigmentových skvrn. Podílí se na tvorbě volných radikálů a narušuje imunitní mechanismy.  Solária produkují především paprsky UVA, kde je menší pravděpodobnost spálení, zato však větší možnost poškození DNA v buňkách kůže a urychlení jejího stárnutí. Po pár letech grilování v soláriu žena zjistí, že má více vrásek než její kamarádky, tvoří se jí pigmentové skvrny a rozšířené žilky.
 
  •     UVB / 280-315 nm/ proniká do horní vrstvy pokožky a podporuje tvorbu pigmentu. Při nadměrné dávce dochází k poškození buněk povrchové vrstvy  kůže, k zarudnutí, někdy až spálení.   
 
  •     UVC  záření pohlcuje zemská atmosféra.

To, co každého zajímá, je doba, po kterou ještě může být na slunci bezpečně. Zde žádná jednoduchá odpověď neexistuje. Vliv slunce na pokožku je přísně individuální a tolik populární dělení na čtyři typy pokožky podle světlosti kůže v realitě přestává platit.
    Před slunečními paprsky bychom měli chránit hlavně malé děti. Během prvních tří let života jejich epiderm ještě není na působení ultrafialového záření dostatečně připraven. Kojenci by přímému slunečnímu záření neměli být vystaveni vůbec, batolata 1 hodinu denně při hrách a koupání.
Nejlepší ochranou proti přímému slunečnímu záření je vhodný oděv a pokrývka hlavy.
    Asi měsíc před započetím opalovací sezóny je dobré zvýšit přísun vitamínu A ve stravě. /Zdrojem vitaminu A je alfa-karoten, beta-karoten a lykopen, což jsou oranžová a červená barviva/. Potraviny obsahující vitamin A: rybí tuk, játra, mrkev, špenát, kapusta, meloun, meruňky, zelí, brokolice, kukuřice, dýně, máslo, žloutek aj.
    Abychom čas bezpečně strávený na sluníčku prodloužili, nabízí se možnost používání různých opalovacích přípravků. U všech je uvedena  anglická zkratka  SPF /Sun protecting  factor = Sluneční ochranný faktor/, která nám určuje , jak dlouho můžeme zůstat na slunci, než začneme červenat.  Je-li tato doba u určitého člověka 20 minut a  má-li krém SPF 15, znamená to, že může s jeho pomocí zůstat na slunci až 5 hodin. Toto číslo je však nadsazené, protože nepočítá s tím, že se  bude  koupat, utírat, potit apod. Dnes se spíše používá definice, že SPF určuje, jakou část záření propustí příslušný SPF do kůže.  Např. SPF 50 propustí 1/50 tj. 2% záření. Jaké opalovací přípravky vybírat? Existují dva základní typy opalovacích krémů, s chemickým UV filtrem a minerálním UV filtrem.

  • Chemické filtry se vstřebávají do pokožky a ultrafialové záření přeměňují pomocí chemické reakce na teplo.  Musí se nanášet 30 minut před opalováním. Rizikem je možnost přehřátí organismu. Chemické přísady syntetických krémů, které se ukládají v tukové tkáni a v mateřském mléku, svými účinky napodobují hormon estrogen, což může vést k hormonálním změnám v organismu.
 
  • Minerální filtry se přidávají zejména do opalovacích krémů na přírodní bázi. Jsou vyrobeny z přírodních minerálů umletých na jemný prach a rozpuštěných v emulzi. Do kůže se nevstřebávají – zůstávají na povrchu, kde odrážejí sluneční záření jako zrcadlo.  Působí ihned po nanesení a pokožkou jsou celkově lépe snášeny. Pro děti i dospělé jsou rozhodně vhodnější než chemické filtry.

    V některých opalovacích přípravcích jsou obsaženy nano-částice, které pronikají kůží, způsobují nepřirozené interakce s imunitním systémem a pohybují se mezi orgány s neznámými účinky na zdraví. Je lépe se jim vyhnout.
    Stále častěji se ve své kosmetické praxi setkávám se slunečními alergiemi. Kůže rychle zčervená, objeví se otok, puchýřky a úporné svědění. Svou roli hrají užívané léky, působení sluníčka v souvislosti s některými potravinami, parfémy a chemickou opalovací kosmetikou.  UV záření je natolik energeticky bohaté, že může s chemickými látkami a UV filtry vytvářet nové molekuly, které tělo nezná, a vytvoří proti nim protilátky – rozvine se alergie.  Nejlepší je ochrana pomocí stínu, oblečení  příp.  opalovacího prostředku s vysokým faktorem s minerálními filtry. Důležité je, aby filtry nebyly samy fotosenzibilující.