Škodlivé látky v kosmetice

 

Chemický koktejl nebo kosmetický produkt? Mnohdy žádný rozdíl. Co vlastně obsahují všechny lahvičky a kelímky s krémy, šampony, deodoranty a pěnami do koupele? Ať už je koupíte v drogerii či lékárně, většina z nich bude obsahovat mnoho chemických látek, které nejsou vašemu tělu vlastní.  Toxické látky jsou z 60 % vstřebávány do našeho těla, přes kůži se dostávají do  krve  a lymfatického systému,  usazují se v tukových tkáních a ovlivňují funkci orgánů a žláz. Prozkoumejte složení kosmetických přípravků, které denně používáte. Když zjistíte, že obsahují nebezpečné látky, můžete je nahradit čistšími produkty. Není nutné všechny vyhodit, ale alespoň omezit jejich používání.

Všichni výrobci jsou povinni uvádět na kosmetických výrobcích názvosloví INCI.  Názvosloví INCI /International  Nomenclature of Cosmetic  I ngredients/, neboli mezinárodní názvosloví pro kosmetické suroviny, najdete vždy za slovem „Ingredients“. Složky jsou řazeny sestupně od složky s největším zastoupením, přičemž látky, které  mají zastoupení pod 1 %, se mohou řadit libovolně. Právě možnosti, řadit suroviny pod 1 % libovolně, mnoho výrobců využívá k vyvolání zdání většího obsahu účinných látek, než je  ve skutečnosti.

Zde je seznam některých kosmetických ingrediencí, kterým je lépe se vyhnout. Vše se samozřejmě odvíjí i od množství dané složky v kosmetickém výrobku:

Deriváty formaldehydu: Imidazolidinyl urea, Bronopol, 2-Bromo-2-Nitropropane-1, 3-Diol, Bronidox, 5-Bromo-5-Nitro-1, 3-Dioxane, Diazodinyl-Urea, DMDM Hydantion. 
Tyto látky toxické pro imunitní systém a  dráždící pokožku obvykle najdeme v tekutých mýdlech, šamponech, kondicionérech, dětských ubrouscích a sprchových gelech.

Polyethylenglykol a jeho deriváty: PEG-100Stearate, Steareth-21, PEG-6-Tetrasodium-Pyrophosphate, PEG-7-Glyceryl-Cocoate.
Nejčastěji se vyskytují ve vlhčených  ubrouscích, šamponech, deodorantech, pleťových vodách.

Silikony: Dimethicone, Dimethycone Copolyol, Amodimethicone, Triphenyl Trimethycone, Cyclopenthasilixane, Dimethiconol.
Jsou obsaženy ve vlasové kosmetice, krémech.
Dávají iluzi okamžitého účinku. Vlasy i pleť jsou po jejich použití na dotek hebké a hladké. Je to tím, že tato látka obalí povrch neprodyšnou hladkou vrstvou. Tím ucpe póry, takže škodlivé látky se nemohou vyplavovat přirozeně potem ven, ale vrací se zpět do pokožky. Ucpané póry na  hlavě  způsobují lupy. Obalený vlas ztrácí svou ohebnost a snadno se láme. Jakmile přestanete přípravek s obsahem silikonu používat,  veškerá  vyhlazenost  a jemnost je pryč.

Parabeny: Methylparaben, ethylparaben, propylparaben.
Vyskytují se v krémech, gelech, šamponech, zubních pastách.
Imitují estrogen a tím narušují hormonální rovnováhu, dráždí pokožku, neurotoxiny.

Sodium Lauryl Sulfate /SLS/ a Sodium Laureth Sulfate /SLES/.
Objevují se v šamponech, pěnách do koupele, tekutých mýdlech, zubních pastách, sprchových gelech.
Agresívní látky používané jako pěnící složky přípravků. Prostupují až 6 mm pod povrch pokožky a velmi rychle se dostávají do krevního oběhu. Způsobují podráždění, svědění a olupování pokožky, lupy, vypadávání vlasů, těžké kožní záněty.

Oxybenzon – je aktivní přísada opalovacích přípravků. Může způsobit alergie, hormonální nerovnováhu, poškození buněk.

Ropné deriváty - minerální oleje
Parafín, Paraffinum Liquidum, Petroleum,  Gera Microcristallina, Propylene Glycol.
Jsou levnou  náhražkou  kvalitních rostlinných olejů. Pokožku pokrývají  neprodyšným filtrem, ucpávají  póry a brání dýchání kůže.

Mnoho společností si uvědomuje, že mezi lidmi vzrůstá povědomí v záležitostech zdraví, ale nechce se jim platit za používání kvalitnějších ingrediencí. Proto často uvedou na obale informaci, že produkt neobsahuje  např.  parabeny , ale už nezmíní  , že obsahuje  jiné škodlivé látky. Bohužel to samé v růžovém se týká některých kosmetických korporací, které se pasují na vůdce v boji proti rakovině prsu, a ve skutečnosti vyrábějí produkty s ingrediencemi způsobujícími rakovinu prsu.

Proč se vyrábí kosmetika se škodlivými chemikáliemi? Na to je jednoduchá odpověď – cena. Výrobní náklady syntetické  kosmetiky  na  jeden krém se pohybují kolem 20 korun, a přesto za něj v obchodě zaplatíme mnohem vyšší cenu.  Proto je dobré vědět, které látky  jsou škodlivé, a umět se jich vyvarovat.  To platí zejména pro těhotné a kojící ženy, děti, mladé dívky a alergiky.